home telefon poczta kontakt home


home

Funkcją klimatyzacji samochodowej jest nie tylko podniesienie komfortu kierowcy i pasażerów, ale również zwiększenie bezpieczeństwa jazdy poprzez osuszenie powietrza wewnątrz samochodu, co zapobiega zaparowaniu szyb i poprawia widoczność drogi.

1. Serwis klimatyzacji – napełnianie czynnikiem

Do poprawnego funkcjonowania klimatyzacji niezbędna jest odpowiednia ilość czynnika chłodzącego, czyli związku chemicznego uczestniczącego w wymianie ciepła w procesie chłodzenia. Ilość płynu roboczego może spaść na skutek upływu czasu lub uszkodzeń układu klimatyzacji. Oprócz zatrzymania pracy układu chłodzącego, powoduje to nadwyrężenie sprężarki, która pracuje wówczas bez potrzebnego oleju, zawartego w czynniku chłodzącym.
W celu przywrócenia klimatyzacji sprawności, konieczne jest nabicie (uzupełnienie) czynnika przewidzianą przez producenta ilością. W naszym serwisie wykonujemy tą usługę przy pomocy specjalistycznego urządzenia, które pozwala na:

 • odzyskanie zalegającego w układzie czynnika chłodzącego,

 • oczyszczenie czynnika z zanieczyszczeń mechanicznych,

 • odwodnienie czynnika poprzez filtrowanie,

 • oddzielenie czynnika od oleju zawartego w układzie,

 • pomiar ilości odzyskanego czynnika chłodzącego,

 • osuszenie układu za pomocą specjalnej pompy próżniowej,

 • uzupełnienie układu świeżym olejem,

 • napełnienie instalacji prawidłową ilością czynnika R134a.


 • 2. Diagnostyka i naprawa systemów klimatyzacji

  W naszym warsztacie zajmujemy się lokalizowaniem i usuwaniem usterek z zakresu elektroniki i układu elektrycznego sprężarki oraz układu sterowania klimatyzacją. Sprężarka to część układu klimatyzacji, która jest wyposażona w elektrozawór. Steruje on jej pracą i odpowiada za zmianę pojemności skokowej. Do częstych problemów z elektroniką sprężarek należy:

 • blokowanie przez olej przepływu czynnika chłodzącego,

 • uszkodzony elektromagnes,

 • niepracująca iglica.


 • 3. Dezynfekcje układu klimatyzacji (odgrzybianie)

  Klimatyzacji samochodowej, ze względu na jej specyficzną budowę, nie możemy oczyścić ręcznie. Niedostępne zakamarki układu często stają się siedliskiem kurzu, grzybów i pleśni. Aby uniknąć wdychania zanieczyszczonego powietrza, warto przynajmniej raz do roku oczyścić nawiew. Najpopularniejszą obecnie metodą na dezynfekcję klimatyzacji jest ozonowanie. Możemy je przeprowadzić w naszym warsztacie. Usługa polega na zniszczeniu bakterii i pleśni oraz odkażeniu wnętrza przewodów powietrznych za pomocą generatora ozonu.

  4. Test szczelności azotem

  Jedną z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego działania klimatyzacji są przecieki w obiegu czynnika chłodzącego. Do sprawdzenia szczelności układu w obrębie komory silnika, chłodnicy oraz sprężarki wykonuje się tzw. „próbę azotową”, czyli pomiar spadku ciśnienia w obwodzie. Do opróżnionego układu wprowadza się azot i poddaje układ działaniu nadciśnienia. Przez kilka minut obserwuje się następnie poziom ciśnienia. Jeśli maleje, oznacza to nieszczelność. Procedura testu azotem jest bezpieczna dla środowiska i nie zajmuje wiele czasu.
  Oddychaj czystym i zdrowym powietrzem – nie zapominaj o przeglądzie klimatyzacji!


  Zapamiętaj !
  Jeśli Twój mechanik nie radzi sobie z usterką - PRZYJEDŹ DO NAS!!!  home  2011-2020©Tom@szko